Bajki dla Dzieci
-
Królewna Śnieżka
Kultowa bajka napisana przez Braci Grimm, opowiadająca o pięknej królewnie, która po śmierci matki musiała zmagać się ze złą macochą. To opowieść o sile miłości, zazdrości i dobroci, która triumfuje nad złem. Bajka ta stała się inspiracją dla licznych adaptacji filmowych. (Bracia Grimm, 1812)
-
Brzydkie Kaczątko
Bajka Hansa Christiana Andersena, opowiadająca historię kaczątka, które było odrzucone przez innych, aż w końcu wyrosło na pięknego łabędzia. To opowieść o odkrywaniu własnej wartości i przemianie wewnętrznej. (Hans Christian Andersen, 1843)
-
Jaś i Małgosia
Bracia Grimm stworzyli tę fascynującą opowieść o dwójce rodzeństwa, które w lesie spotyka złą czarownicę. Bajka opowiada o odwadze i mądrości, które pozwalają im pokonać złe moce. Jest to jedna z najbardziej znanych bajek z ich zbioru. (Bracia Grimm, 1812)
-
Dziewczynka z zapałkami
Poruszająca opowieść Hansa Christiana Andersena o biednej dziewczynce, która sprzedając zapałki, doświadcza zimy i trudów życia. Bajka ta niesie przesłanie o miłości, nadziei i empatii. (Hans Christian Andersen, 1845)
-
Czerwony Kapturek
Klasyczna bajka Charles'a Perraulta o dziewczynce, która odwiedza swoją babcię, ale po drodze spotyka groźnego wilka. Opowieść ostrzegająca przed niebezpieczeństwami świata, ucząca dzieci ostrożności i rozwagi. (Charles Perrault, 1697)
-
Kopciuszek
Jeden z najpopularniejszych utworów Braci Grimm, który opowiada historię młodej dziewczyny, wykorzystywanej przez macochę i siostry, ale ostatecznie odnajdującej swoje szczęście dzięki magicznemu wsparciu. (Bracia Grimm, 1812)
-
Mała Syrenka
Bajka Andersena opowiadająca o syrenie, która marzy o życiu na lądzie i zakochuje się w księciu. Historia o miłości, poświęceniu i marzeniach, która zdobyła serca czytelników na całym świecie. (Hans Christian Andersen, 1837)
-
Roszpunka
Opowieść Braci Grimm o dziewczynie zamkniętej w wieży przez złą czarownicę. Dzięki swojej długiej, złotej czuprynie, Roszpunka znajduje miłość i wyzwolenie. To historia o odwadze, miłości i nadziei. (Bracia Grimm, 1812)
-
Zając i Żółw
Bajka autorstwa Jeana de La Fontaine'a o szybkim zającu, który zbyt pewny siebie, przegrywa wyścig z powolnym, ale wytrwałym żółwiem. Bajka uczy, że cierpliwość i determinacja często przewyższają brawurę i szybkość. (Jean de La Fontaine, 1668)
-
Złotowłosa i Trzy Misie
Znana bajka Braci Grimm o dziewczynce, która wchodzi do domu trzech niedźwiedzi, gdzie znajduje wygodne łóżko, jedzenie i przytulność. Historia o ciekawości i konsekwencjach nieposłuszeństwa. (Bracia Grimm, 1812)
-
Nowe Szaty Cesarza
Satyrystyczna bajka Hansa Christiana Andersena o cesarzu, który zostaje oszukany przez dwóch krawców, szyjących dla niego niewidzialne szaty. Bajka ta ukazuje próżność i głupotę, ośmieszając ludzką pychę. (Hans Christian Andersen, 1837)
-
Kwiat paproci
Kwiat Paproci to legenda o młodzieńcu, który zapragną odnaleźć kwiat spełniający marzenia. Gdy w końcu mu się udało, zyskał bogactwo, ale stracił wszystko, co naprawdę cenne – rodzinę i dom. To opowieść o cenie chciwości. (Polska legenda ludowa)
-
Szewczyk Dratewka
Opowieść o biednym szewczyku, który dzięki swojej odwadze, mądrości i współpracy ze zwierzętami ratuje piękną księżniczkę przed złym smokiem. To piękna historia o przyjaźni, odwadze i pokonywaniu przeszkód. (Bracia Grimm, 1812)
-
Lis i Winogrona
Bajka Jeana de La Fontaine'a o lisie, który próbuje sięgnąć do winogron, ale nie udaje mu się to, więc stwierdza, że są one kwaśne. Opowieść ta stała się znanym powiedzeniem „kwaśne winogrona”, ilustrującym sytuację, gdy umniejszamy wartość tego, czego nie możemy mieć. (Jean de La Fontaine, 1668)
-
Trzy Świnki
Bajka o trzech małych świnkach, które budują swoje domy i próbują obronić się przed złym wilkiem. To opowieść o pracy, determinacji i konsekwencjach wyborów. (Bracia Grimm, 1812)
-
Czarodziejska Fletnia
Bajka o młodym chłopcu, który z pomocą magicznej fletni zdobywa zaufanie królestwa i pokonuje złe siły. To historia o odwadze, mądrości i miłości. (Bracia Grimm, 1812)
-
Legenda o Smoku Wawelskim
Jedna z najbardziej znanych polskich legend. Smok Wawelski, który terroryzował Kraków, został pokonany przez sprytnego szewczyka, który użył owcy wypchanej siarką, aby zabić potwora. (Polska legenda)
-
Legenda o Złotej Kaczce
Opowieść o magicznej złotej kaczce, która ukrywa się w warszawskich podziemiach i może spełnić życzenie każdego, kto ją odnajdzie. Jednak spełnienie życzenia wymaga porzucenia wszystkich ludzkich relacji. (Polska legenda)
-
Legenda o Juracie
Opowieść o pięknej królowej Bałtyku, Juracie, która zakochała się w biednym rybaku. Miłość ich była zakazana, a morze rozszalało się w gniewie, niszcząc jej podwodny pałac. (Polska legenda)
-
Legenda o Królowej Bonie
Królowa Bona była postacią historyczną, ale stała się bohaterką legendy, w której przypisuje się jej budowanie zamków i sprowadzanie włoskich wpływów na polskie ziemie. W legendach mówi się, że po jej śmierci, jej duch wędruje po zamkach. (Polska legenda)
-
Dzikie Łabędzie
Piękna bajka Hansa Christiana Andersena o księżniczce, która musi uratować swoich braci zamienionych w łabędzie. To opowieść o wytrwałości, poświęceniu i miłości rodzinnej. (Hans Christian Andersen, 1838)
-
Legenda o Diable Borucie
Legenda o Borucie, diable mieszkającym w Łęczyckim Zamku, który przez lata miał wprowadzać chaos i zwodzić mieszkańców. To historia z elementami polskiego folkloru, pełna tajemnic i nadprzyrodzonych zjawisk. (Polska legenda)
-
Legenda o Piaście Kołodzieju
Opowieść o prostym rzemieślniku Piaście, który został wybrany na władcę Polski. To legenda o początkach państwa polskiego, jego jedności i sile, podkreślająca skromność i mądrość. (Polska legenda)
-
Legenda o Orlim Gnieździe
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, trzech braciach, którzy poszukiwali swojego miejsca na ziemi. Lech, zakładając gród w Gnieźnie, zobaczył orła wznoszącego się nad gniazdem, co dało początek polskiemu godłu. (Polska legenda)
-
Królowa Śniegu
Jedna z najbardziej znanych bajek Andersena, opowiadająca o sile przyjaźni i miłości, która jest w stanie pokonać nawet najgorsze zło. Bajka uczy o wartości lojalności i oddania. (Hans Christian Andersen, 1844)
-
Legenda o Popielu
Opowieść o okrutnym księciu Popielu, który został zjedzony przez myszy po tym, jak zlekceważył rady swoich poddanych i postępował z pychą i okrucieństwem. To legenda o sprawiedliwości i pokorze. (Polska legenda)
-
Legenda Złota siekiera
Piękna legeda o uczciwym i skromnym drwalu który w nagrodę otrzymuje niesamowity prezent w postaci złotej siekiery. (Polska legenda)